I. liga 20. kolo
8. marca
Šaľa – Podbrezová 2:2
(1:1), góly hostí: Piatka 2, rozhodca: Anguš, 768 divákov.

Na nekvalitnom trávniku obidve mužstvá hrali aktívne, ale pre terén viazla kombinačná hra. V 25. minúte Dékany obišiel obrancu hostí, z rohu šestnástky odcentroval a Lancz nemal problém hlavou usmerniť loptu do Hanákovej siete. O desať minút mohol zvýšiť Vyskoč, ale z dobrej pozície mieril vedľa. Hostia sa po polhodine ujali iniciatívy a pritlačili domácich. Výsledkom ich zvýšenej aktivity bol gól Piatku v 45. minúte, kedy na ideálny Chomistekov center najlepšie zareagoval zo všetkých hráčov a hlavou vyrovnal. V druhom polčase boli aktívnejší od začiatku hostia a domáci len s námahou udržiavali vyrovnaný stav. V 51. minúte ušiel po ľavej strane Konček, jeho center od bránkovej čiary našiel v šestnástke voľného Piatku, ktorý hlavou získal vedenie hostí 1:2. O päť minút na to vyrobila obrana hostí hrubicu, keď neodkopla čistú loptu, ktorej sa zmocnil Dékany a sám voči Hanákovi nezaváhal. Nakloniť misky váh na stranu hostí mohol Turňa, ktorý nedokázal zužitkovať ideálny Piatkov center a sám z piatich metrov hlavou zbrklo prestrelil domácu bránu. Domáci sa už na nič nezmohli, a tak sa pre nich zrodila priaznivá remíza. Hostí môže tento zápas mrzieť, pretože zisk troch bodov by ich bol priblížil k prvému Prešovu.
   V utorok 11. marca o 14.30 hodine odohrajú podbrezovskí hráči odložené stretnutie 19. kola s Rimavskou Sobotou. V sobotu 15. marca o 14.30 hodine navštívi Brezno prvý Prešov a železiari majú možnosť dokázať, že to s naháňaním Prešova myslia vážne. FO ŽP Šport srdečne pozýva na obidve stretnutia všetkých priaznivcov futbalu a teší sa na ich podporu v týchto ťažkých stretnutiach. V nedeľu 16. marca o 10.30 hodine nastúpi podbrezovské béčko proti rezerve prešovského Tatranu.

Marian Lauer

Inter – Humenné 2:1, Rimavská Sobota – Košice B 2:0, Stará Ľubovňa – Lučenec 1:3, Trebišov – Michalovce 0:1, Prievidza – Prešov 0:0.

1. Prešov                 20      14         5          1          42:9     47

2. Podbrezová          19       9          6          4          28:16   33

3. Lučenec               20       9          4          7          36:29   31

4. Inter                     20       9          4          7          28:28   31

5. Michalovce           20       8          4          8          27:24   28

6. Rim. Sobota         19       8          4          7          24:22   28

7. Košice B              20       7          5          8          28:26   26

8. Šaľa                    20        6          7          7          23:24   25

9. Prievidza              20       6          6          8           26:36   24

10. Humenné            20       4          8          8          19:24   20

11. Trebišov              20       5         4          11         19:42   19

12. St. Ľubovňa         20       3         5          12         21:41   14

...

V sobotu 15. marca Podbrezová privíta Nitru – o 11. hodine odohrá 17. kolo zápasu starší dorast a o 13.15 hodine mladší dorast. Prvá liga starších a mladších žiakov Podbrezovej v sobotu 15. marca vycestuje do Fiľakova, kde o 14. hodine má na programe 14. kolo.

Šípkarská a stolno–futbalová liga

Turnaj poznačila účasť najlepších na súťaži v Bratislave

V piatok v Dart clube pokračovali súťaže mestskej ligy jednotlivcov v šípkach a v stolnom futbale. Medzi šípkarmi sa najlepšie darilo Zdenkovi Belkovi, pre ktorého to bolo už druhé víťazstvo v rade. Druhý skončil Paľko Melicher a prvú trojku uzavrel Andrej Škantár.

Turnaj stolných futbalistov poznačila účasť najlepších Brezňanov na Chellenger Tour v Bratislave. Na stupne sa dostali hneď dve dievčatá, víťazstvo si pripísal Michal Šperka, na druhom mieste skončila Maja Giertlová a na treťom Zuzka Daxnerová.
  S blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami pripravil 1. DC aj niekoľko akcií, v piatok sa uskutočnia tradičné súťaže mestskej ligy v šípkach a v stolnom futbale. V sobotu o 19. hodine hodine odštartuje Old School – turnaj dvojíc v stolnom futbale na strunkáčoch a v nedeľu o 19. hodine všetko vyvrcholí veľkonočným turnajom dvojíc na stoloch Rosengart. Šípkari počas sviatkov budú mať na programe zápasy mestskej premier ligy, čo bude tiež zaujímavé sledovať.

(pp)

V nedeľu 9. marca sa na vodnej nádrži jasenskej elektrárne zišli Ľadové medvede z celého Slovenska. Podľa slov vedúcej banskobystrických Ľadových medveďov Betky Pažákovej, zavítali sem otužilci z Bratislavy, Topoľčian, Kolárova, Zvolena, Prešova a zo Žiliny, zastúpenie mala dokonca aj obec Jasenie. Tí najvytrvalejší vydržali vo vode s teplotou 3,5 °C (teplota vzduchu 4,6 °C) až dvadsať minút. Z brehov nádrže ich v teplom oblečení sledovalo početné obecenstvo.

Text a foto: Vladimír Béreš

HK Brezno informuje

Strieborní seniori Brezna

2. liga seniorov - východ
HK Brezno - HK SOKOL Ružomberok
11:7 (4:3, 5:1, 2:3), góly Brezna: Pavol Babic 2, Juraj Fábry, Tomáš Turňa, Martin Goláň, Michal Krupčík, Igor Michalek, Tomáš Trudič, Miroslav Bendík, Martin Pastva, Ľubomír Bačkor

Nástup Brezna do zápasu razantne odštartoval Juraj Fábry. Dobre nahodenému puku od Michala Krupčíka dodal jemu príznačnú energiu, ktorú stlmila až sieť ružomberskej bránky. O minútku neskôr sformovala trojica Michalek, Bačkor, Babic útok na súperovu bránku tak, že na puk z Babicovej hokejky brankár hostí už nestihol reagovať - 2:0. Hráči na ľade sa vystriedali a Juraj Fábry tentoraz dobre vystihol sľubné postavenie Tomáša Turňu, ktorý sa stal v očakávaní oveľa významnejšej udalosti zatiaľ len otcom tretieho gólu Brezna. Nasledujúce minúty postupne zriedili silný gólový koncentrát breznianskych hokejistov. V polovici tretiny prevzal na úrovni modrej čiary puk od spoluhráča ružomberský Miloš Králik a polovysokou strelou sa prvý raz v tomto zápase zapísal do zoznamu autorov gólov. Po dvoch minútach znova potešila trojica Michalek, Bačkor, Babic. Babicovu strelu sa tentoraz pokúšal ružomberský brankár kryť zaľahnutím, no jeho zákrok len stlmil pôvodnú razanciu puku, ktorý sa nakoniec predsa len zakotúľal za bránkovú čiaru. Brankár a desať striedajúcich sa Ružomberčanov odpovedalo dvojicou krátko po sebe idúcich gólov a na prvú prestávku odchádzali s povzbudivou jednogólovou stratou - 4:3. Tento stav vydržal až do polovice druhej tretiny. V 34. minúte dokonca 35-ročný Roman Trochta vyrovnal peknou strelou pod hornú spojnicu bránky na 4:4. To však bola konečne aj rozbuška na lavičke domáceho mužstva a päť minút do konca druhej tretiny začali odčítavať gólmi. Akciu Bačkora a Michaleka zakončil strelou od modrej čiary Goláň. O minútu neskôr sa Krupčíkova strela obtrela okolo Trudiča a napriek zahnaniu sa ružomberského brankára skončila v bránke. Po jednoznačnom geste rozhodcu o dosiahnutí gólu a po námietkach ružomberských hokejistov nasledovalo ďalšie jednoznačné gesto - rozpažené ruky, ktoré signalizujú neuznanie gólu. Ďalšie konzultácie a vhadzovanie na strede ihriska signalizovali, že rozhodcovia si osvojili názor o platnosti gólu - 6:4! Bačkorovu strelu z rohu ihriska zachytil v 38. minúte Michalek a po prvej strele odrazenej od brankára druhou efektne zakončil na 7:4. Vír gólových príležitostí čoraz rýchlejšie rotoval pred bránkou Ružomberka a po prudkej strele Fábryho do tyčky súperovej bránky Tomáš Trudič spracoval odrazený puk a bolo 8:4. Tváre divákov v hľadisku postupne krásneli spokojným úsmevom a k tejto nálade prispel Bendík chirurgicky presným gólovým rezom dvadsať sekúnd pred koncom druhej tretiny. Cez prestávku spočítali v rámci dlhodobej diváckej súťaže posledné súdky piva z batožinového priestoru kórejského vozidla, a tak sa potešil aj tipujúci výherca ceny pivovarníckeho a automobilového sponzora. V domácej bránke sa po Jánovi Pecníkovi na tretiu tretinu postavil Ján Cpin. V 42. minúte kapituloval pred ružomberským útočníkom, ktorý znížil skóre na 9:5. O minútu neskôr ružomberským smerom rozvinul Trudičovu prihrávku Jozef Rusnák. Ten nahral Martinovi Pastvovi a skoro by sa chcelo faustovsky zvolať - postoj, chvíľa!  Z mála príležitostí, ktorými si Pastva vyslúžil vstup do hokejovej arény sa mu v poslednom seniorskom zápase sezóny podaril vytúžený gól. Všetci, ktorí sledujú jeho hokejovú dráhu od prípravky vedia, čo sa vtedy stalo - pohladenie hokejovej múzy Martinovi všetci úprimne priali! V polovici tretej tretiny Antoška zachytil svoju prvú vyrazenú strelu na brezniansku bránku a druhou už domáceho brankára prekonal. Päť minút pred koncom zápasu ružomberský Antoška prihral Trochtovi a ten prudkou strelou prekonal obrannú reakciu domáceho brankára a znížil na 10:7. O dramaticky aj emocionálne pôsobivý záver zápasu a celej sezóny sa postaral Ľubomír Bačkor. Na ľade práve pribiehalo vzájomné ponúkanie si puku medzi ružomberskými hráčmi, keď skončil dvojminútový Bačkorov trest. Skočil na ľad, odzadu obral Ružomberčanov o  puk a strelil do prázdnej bránky Ružomberka, ktorý medzitým na úkor brankára doplnil počas presilovky o ďalšieho hráča svoju útočnú zostavu. No neoceňte potom Bačkorove nákazlivé gestá radosti!?

1. HC 07 Detva                   20   18    1    0     1   154:43     56

2. HK Brezno                     20   15    1    0     4   146:62     47

3. HK Dukla Michalovce      20   12    1    1     6   137:96     39

4. HK Sokol Ružomb.       20     8    0    2   10   119:141    26

5. HC Lučenec                   20     3    0    0   17     60:174    9

6. MHK VTJ Sabinov           20     1    0    0   19     52:152    3

Tak, ako ste spokojní, vážení priatelia hokeja v Brezne, s tohtoročným umiestnením hokejových seniorov? Významnú mieru v hodnotení zrejme zohrá reálnosť očakávaní. Pokus o všeobecnejšie hodnotenie a možnosť porovnania s vlastným názorom si prečítajte v budúcom čísle Horehronia
   V zostávajúcich zápasoch posledného kola dosiahli favoriti výrazné víťazstvá: Michalovce - Lučenec 9:2,  Detva - Sabinov 12:2.
   V utorok 11. marca sa v Banskej Bystrici stretnú zástupcovia  klubov 2. ligy, aby zhodnotili a dali punc oficiálnosti výsledkom základnej časti súťaže a nadstavbovej časti (v západnej skupine) a rozhodli - vyžrebovali program dvojzápasového súboja Detvy a Púchova o víťaza 2. ligy.

2. liga starších žiakov
HK Iskra Partizánske - HK Brezno
3:2 (1:1, 1:1, 1:0), góly Brezna:  Peter Sabaka 2

Stretnutie šiesteho Brezna so siedmym Partizánskym malo osobitný náboj. Kým počas zápasu pušný prach v nábojniciach oboch súperov spočíval bez explózie, tá nastala v podobe obojstrannej bitky na konci vcelku vyrovnaného zápasu, v ktorom sa o víťazstve rozhodlo v polovici tretej tretiny. V prvej tretine autorovi gólu Brezna asistoval Martin Bauer. Vďaka lepšiemu skóre je pri bodovej zhode po tomto zápase stále Brezno tesne nad Partizánskym. Vo zvyšných zápasoch majú starší žiaci Brezna za súperov družstvá z prvých troch miest tabuľky. O týždeň sa stretnú doma s vedúcim celkom súťaže, Žiarom nad Hronom.

2. liga mladších žiakov
14:1 (3:0, 5:1, 6:0), gól Brezna: Matúš Kocka

Ako hustnúci dážď narastalo skóre zápasu v neprospech Brezna. Osamelý gól Matúša Kocku z prihrávky Romana Oravčíka, žiaľ, nenašiel nasledovníkov. Aj mladších žiakov čaká súper z čela súťaže - Žiar nad Hronom. Zápasy mladších i starších žiakov sa hrajú v nedeľu predpoludním na Zimnom štadióne L. Horského v Brezne o 9.00 a 11.30 hodine.

Ing. Jozef Kolarovič

Stredoslovenská divízia prípraviek 24. kolo

HK 05 Banská Bystrica - HK Brezno 4:1 (3:0, 1:1, 0:0), gól Brezna: Patrik Kováčik (asistovali Jakub Hibler, Michal Miklovič)
   Breznianski hráči pokračujú vo veľmi dobrých výsledkoch na ľadovej ploche. V nedeľu to ukázali v Banskej Bystrici. Nad Urpínom lietala šťastena a domácim hokejistom priala. Po úvodnej prvej tretine boli síce na koni domáci Bystričania, ale všetko bolo relatívne. Hostia dostali dva naozaj smoliarske góly, ale ďalší priebeh stretnutia bol v ich réžii. Škoda nevyužitých šancí breznianskych hráčov, keď sa minimálne štyrikrát rútili v samostatných nájazdoch na bystrickú bránu. Domáci pri tom nevymysleli už nič a od trénera po zápase dostali „hubovú polievku“. Naopak nálada na štadióne v B. Bystrici vďaka rodičom hostí bola úžastná a domáci si ich chceli nechať na večerný zápas play-off, kedy Banská Bystrica začala boj o postup do extraligy.