4. FEBRUAR  2003 Strana 4

wpe1.jpg (1347 bytes)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Horehronsky ples v Bratislave

Ako sme vas uz informovali, v sobotu 8. februara sa v spolocenskej sale Parku kultury a oddychu v Bratislave uskutocni prvy Horehronsky ples. Pripravny vybor, zlozeny z rodakov z okresov Banska Bystrica a Brezno zijucich v Bratislave, pripravil zaujimavy program. Zaspievaju Stefan Babjak, Ivan Ozvat, Igor Simeg, zahra ludova hudba Juliusa Bartosa-Suka z Cierneho Balogu a zatancuje folklorny subor Mostar z Brezna. Do tanca bude hrat skupina Dixilend BB Band a ludova hudba Borievka z Banskej Bystrice so solistom Janom Ambrozom.
Podla slov predsedu pripravneho vyboru plesu, riaditela kancelarie statneho tajomnika ministerstva kultury, Banskobystricana Mgr. Stanislava Miceva a Breznianky JUDr. Zuzany Rajcokovej, ktora v sucasnosti zastava funkciu ministerskeho radcu, ucast na plese prislubil cestny obcan Brezna, byvaly velvyslanec Slovenskej republiky vo Francuzsku Vladimir Valach, prvy slovensky kozmonaut, rodak z Dolnej Lehoty Ivan Bella, byvaly podpredseda vlady pre europsku integraciu, pohorelsky rodak Jozef Kalman, prednosta ocnej kliniky v Bratislave prof. Andrej Cernak, primator Brezna Ing. Jaroslav Demian, ciernobalocki rodaci spisovatelia Ladislav Tazky a Peter Kovacik, herci Ladislav Chudik, Vladimir Obsil, Helena Huskova-Grecnerova, humorista Jan Grexa, sucasni poslanci parlamentu za region Banska Bystrica, horehronski podnikatelia posobiaci v Bratislave, starostovia a poslanci z horehronskych obci a dalsi.
Za pozornost stoji tombola, do ktorej prispeli mesta a obce, ale aj jednotlivci. Medzi zrebovatelnymi cenami bude okrem ineho pobytovy zajazd od leteckej agentury Sky Europe, knihy spisovatela L. Tazkeho, znama strudla i chlieb z Polomky, vyrobky z ovcieho syra z ciernobalockych salasov, bochniky syra Kaskaval z druzstva v Slovenskej Lupci. Pocas plesu sa budu prezentovat mesta, obce i firmy z horehronskeho regionu formou videozaznamu, publikacii, propagacnych materialov, remeselnickych vyrobkov, kulinarskych specialit ci vystupeni suborov v krojoch.
Treba len kvitovat, ze aj Horehronci sa konecne rozhodli zorganizovat svoj ples, pretoze ich uz davno predbehli ine regiony Slovenska.

(DaRa)

Oskar Rozsa v Bombura klube

h0305c.jpg (16268 bytes)V sobotu 8. februara Bombura klub v Brezne ponuka dalsi hudobny bonbonik, koncertuje tu totiz znamy hudobnik Oskar Rozsa (basgitara, elektronika) & Lubos Priehradnik (trubka) & Robo Rist (bicie).
Oskar Rozsa (1974) je hviezda, ktora vysla bleskovou rychlostou. Ako neznamy hudobnik nahraval album 33 Richarda Mullera a vzapati ho do svojej kapely pozval Dezo Ursiny, s ktorym nahral platnu Pribeh. U Deza Ursinyho sa zoznamil s Andrejom Sebanom a zacala ich dlha a intenzivna spolupraca. Hrali spolu vo vlastnej kapele, aj u Richarda Mullera, Jara Filipa a v skupine Free Faces.
Oskar Rozsa je producentom mnohych albumov, absolvoval odbor dirigovanie na VSMU a momentalne studuje kompoziciu filmovej hudby na prestiznej Berklee School Of Music v Bostone, o com sa v jednom z mnohych rozhovorov vyjadril: ,,Filmova hudba mi umoznuje dovolit si veci, ktore su inde nepredstavitelne - rozne zlomy, zmeny nalad. Bavi ma sluzit atmosfere. Je to narocne studium, nasa katedra je velmi prisna a dosledna, su tam naozaj velki odbornici, ktori funguju v realnom biznise. Napriklad jeden z profesorov Richard Davis je instrumentatorom Michaela Kamena, robil aj Robina Hooda. Na workshopy tam chodia vsetci velki hudobnici a skladatelia. Popritom kazdy musi mat hlavny nastroj. Ja som si vybral basu."
Na adresu zivota v Amerike povedal: ,,Zmizol som do skutocneho zivota, kde som anonymny student, jeden z mnohych, mam dvadsatstyri hodin cas na seba, nemusim sa venovat nicomu inemu, iba hudbe - hrat, cvicit, studovat. Je tam neuveritelne muzikantska atmosfera, co mi doma chybalo. Co sa mi v detstve zdalo nedosiahnutelne, je tam zrazu realita. Clovek vidi, ze vsetko je o schopnostiach, vydrzi - a stasti, samozrejme. Amerika je naozaj krajina neobmedzenych moznosti. Je to pre mna uzasne stimulujuce, pretoze tu som uz iba zal ovocie skusenosti, ktore som mal za sebou. Zrazu mam sancu ist dalej. Najhorsie je, ked clovek zmrzne na nejakom bode, ktory je sice zdanlivo vyhodny, ale nikam nesmeruje."

(r)

Potapanie v minulosti

Horehronske muzeum v Brezne pozyva navstevnikov do vystavnych priestorov Mestianskeho domu na Namesti gen. M. R. Stefanika c. 13 na netradicnu, ale o to zaujimavejsiu vystavu potapacskej techniky zo zbierok Petra Ferdinandyho (1948) spolu s vyberom fotografii spod vody niekolkych slovenskych autorov a vyberom filmov z Medzinarodneho festivalu potapacskych filmov – Vysoke Tatry.

h0305d.jpg (14036 bytes)Autor vystavy, povodom z Revucej, posobi uz niekolko desiatok rokov ako instruktor potapania s tromi hviezdami C. M. A. S. – Svetovej federacie potapacskych organizacii, kde sa v ramci vychodneho Slovenska podiela na vycviku potapacov vo Zvaze potapacov Slovenska. Patri medzi instruktorov s najvyssou potapacskou kvalifikaciou na Slovensku. Posledne roky posobi ako veduci Potapacskeho centra ZPS – Vega Lubenik. Za roky svojej cinnosti sa zucastnil na vychove niekolkych stovak potapacov na Slovensku.
Potapal sa v roznych lokalitach na Slovensku, v Ciernom, Jadranskom, Stredozemnom, Egejskom a Japonskom mori na Dalekom vychode.
Jeho zatial najrozsiahlejsia, v poradi uz osma vystava v priebehu rokov, predstavuje zbierku potapacskej techniky pouzivanej pri vycviku potapacov, ci uz v byvalom Zvazarme alebo v armade byvalej CSSR, ktoru autor zozbieral za roky svojej cinnosti, pripadne ziskal pre tuto vystavu vdaka svojmu zaujmu a dobrym stykom v potapacskej verejnosti doma i v zahranici.
Vdaka tomu Horehronske muzeum prezentuje zatial najvacsiu vystavu takehoto typu na Slovensku, pokryvajucu nielen bezne pouzivanu potapacsku techniku v priebehu uplynulych rokov a dneska, ale i niektore rarity, ktore sa pri potapacskom vycviku na Slovensku bezne nevyskytovali.
Vystava je rozdelena do niekolkych tematickych celkov predstavujucich kompletnu vystroj potapacov z jednotlivych obdobi, ci uz klasicky zasobovanych vzduchom z hladiny hadicami, pocinajuc rokom 1964, az po potapacov s dychacimi pristrojmi umoznujucimi nezavisly pohyb pod vodou s vlastnou zasobou vzduchu v tlakovych flasiach, az po dnesnych potapacov.
Predstavena je tu zbierka ucebnic a knih so zameranim na potapanie, z kniznice autora vystavy. Tematicky samostatna je cast tykajuca sa fotografovania pod vodou, doplnena dobovymi a sucasnymi fotografiami spod vody, ako aj amatersky zhotovenymi vodotesnymi boxami pre fotoaparaty od roznych konstrukterov. Samozrejme je aj vystavenie potapacskych doplnkov – nozov, hlbkomerov, hodiniek a vyvoja potapacskych pocitacov. Nachadzaju sa tu aj rozne dychacie automatiky, umoznujuce samotny pobyt pod vodou, aj ine pomocky, umoznujuce pohyb a orientaciu potapaca. Snad najrozsiahlejsia je zbierka potapacskych tlakovych flias na zasoby vzduchu pod vodou, pocnuc prvymi pouzivanymi v byvalom Ceskoslovensku, az po dnesne.
Vystava samozrejme nedokaze obsiahnut a pokryt cely vyvoj potapania u nas, no v kocke ukazuje to najzaujimavejsie, co sa u nas pri potapani pouzivalo a pouziva i dnes.
Vhodne volenym doplnkom vystavy je ukazka z tvorby fotografii pod vodou od autorov roznej vyzretosti i rozneho zanru. V neposlednom rade je to i prierez tvorby autorov videa pod vodou zo sutaznych snimkov Medzinarodneho festivalu potapacskych filmov – Vysoke Tatry, amatersky natocenych a spracovanych, az po profesionalnu tvorbu.

Hana Peterajova


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT