Vladimír Soták exkluzívne pre HN: Na kríze zarobia pripravení a my chceme byť pripravení


Vladimír Soták exkluzívne pre HN: Na kríze zarobia pripravení a my chceme byť pripravení

Médium: hnonline.sk, Datum 31. 03. 2020, Autor: Barbara Zmušková
Rubrika/Pořad: Domáca ekonomika, Strana/Zpráva: 00, Skupina:
Hodnocení: Neutrální, Prodejní náklad: , Čtenost:

Šéf Železiarní Podbrezová a predseda Klubu 500 Vladimír Soták v rozhovore pre HN televíziu popísal, ako koronavírus zasiahne podnikanie na Slovensku.

Ako hodnotíte opatrenia od vlády?

Je treba ich hodnotiť pozitívne. Vláda je vo funkcii jeden týždeň, prijala už prvú pomoc. Ukázali, že popri boji s koronavírusom sa snažia venovať aj týmto otázkam. Nedostatky treba vydiskutovať, ale treba ich za to aj pochváliť.

Minister práce Milan Krajniak v rozhovore pre HN povedal, že minister hospodárstva Richard Sulík bude rokovať s každou firmou nad 250 zamestnancov. Ozval sa vám už?

My zamestnávame 3 100 ľudí. Čo my čakáme, je, že bude navrhnutá pomoc na udržiavanie zamestnanosti aj pri veľkých firmách. Napríklad, že vláda dá platy 60 percent, my dáme 20 percent a o zvyšných 20 percent zamestnancovi klesne plat. Ale my zamestnancov udržíme.

Tých 20 percent, to nám pokryje jednomesačný plat na obdobie piatich mesiacov. My totiž potrebujeme dať tri a pol milióna na mzdy mesačne. Z krízy je východisko, nie je treba sa jej báť, treba sa jej postaviť čelom a hotovo.


Krajniak tiež spomínal, že by konkrétne vašej firme viac než kurzarbeit pomohlo zníženie cien energií. Súhlasíte s tým?

My máme na Slovensku celkovo vysokú cenu energií, oproti Čechom až o 30 percent. Cena energií nám však pomôže, iba ak vyrábame. Ak bude fabrika stáť, tak vtedy nás cena elektriny a plynu nezaujíma.

Hrozí v Železiarňach Podbrezová prepúšťanie alebo vám klesli tržby? My sme robili naplno celý január, február aj marec. Na apríl máme zákazky, počítame, že budeme robiť normálne, pokiaľ budeme môcť, pokiaľ budeme naše rúry mať kde expedovať. My nerobíme na sklad. My potrebujeme tisíc ton materiálu doviezť a tisíc vyviezť. Ja určite nechcem, aby sme museli pristúpiť k prepúšťaniu.

Na dnešnú situáciu ste sa začali pripravovať pomerne skoro, už v polovici februára, nakupovali ste ochranné pomôcky. Vtedy sa ešte vírusom vážne neozaoberal ani štát. Čo vás k tomu viedlo?

Začali sme si to zabezpečovať, pretože o tom víruse sme sa bavili na vedení, kde sedíme každý deň ráno. Začali sme s tým síce robiť skôr, než niektorí iní, ale môže nás len mrzieť, že sme s tým nezačali o tri mesiace skôr.
Mal som pred tromi týždňami rozhovor s pánom Blaškovičom z Európskej únie. Aj únia mala reagovať minimálne o dva mesiace skôr. S tým, čo teraz prichádzajú, idú o minútu 12. Na toto sa nepripravila ani únia, ani jedna krajina. A nikomu nenapadlo začať bubnovať na poplach, lebo ten vírus tu bol.
Rozprával som sa s priateľom z Českej republiky, ktorý predáva tlakové nádoby a povedal, že predaj mu stúpol 12-násobne. Lebo krajiny ich nakupujú do nemocníc na kyslík. Ešte veľa vecí vypláva na povrch. Kedysi fungovala civilná ochrana, kedy bolo pre zamestnancov všetko pripravené, ale sa to zrušilo a teraz nemajú nič.


Nebáli sa vaši zamestnanci a nepožadovali zatvorenie výroby?

Naši zamestnanci majú ochranné rúška, po dva alebo tri kusy. My ich vyzývame k tomu, aby si každý ráno zmerali teplotu. Ešte vo februári sme sa pripravovali na to, že ľudí, ktorí sa vracali z dovolenky, sme nepustili do fabriky. Keď sa začali vracať prví ľudia, my sme ich tlačili, aby nešli do roboty. Keď to niekto porušil, tak sme ho za desať minút poslali domov. Od soboty začneme skúšať skupinové merania teploty na vstupe. A pôjdeme ďalej.

Minulý rok ste avizovali, že máte problémy kvôli obchodnej vojne USA s Čínou, lebo Európu zaplavila lacná čínska oceľ. Teraz hovoríte, že niektorých vašich konkurentov v Taliansku zatvorili. Je možné, že vám táto kríza nakoniec pomôže?

Samozrejme, na kríze vždy jedni zarobia a jedni prerobia. Zarobia tí, čo sú pripravení, my chceme byť tí, čo budú pripravení. My chceme byť tí, čo prežijú a keď sa bude dať štartovať, tak budeme štartovať hneď.

Mini-fotogaléria
Kliknutím na malý náhľad sa zobrazí veľká fotografia.
Navštívte našu FOTOGALÉRIU pre viac fotografií.