Pellegrini v železiarňach v Podbrezovej


Pellegrini v železiarňach v Podbrezovej

Médium: DenníkN, Datum 7.2.2020


Pellegrini v železiarňach v Podbrezovej hovoril o väčších kompenzáciách za elektrinu, nájomných bytoch aj o predĺžení R1 bližšie k fabrike. Premiér sa stretol s vedením a prezrel si výrobu.

„Aj tento rok garantujeme určitú kompenzáciu cien elektrickej energie, pretože táto fabrika patrí medzi výrobu vysoko energeticky náročnú. Tak ako minulý rok sme delili 40 miliónov eur, aj na tento rok je vyčlenená rovnaká suma, z ktorej časť ide pre Železiarne Podbrezová. Bol by som rád, keby sme sa vrátili k nášmu plánu navýšiť túto sumu na 80 až 100 miliónov eur, aby tento benefit čerpalo viac firiem,“ povedal Pellegrini.

Vybudovanie ďalších kilometrov rýchlostnej cesty R1 je pre neho aj ako Banskobystričana „veľkou výzvou“. „Mali by sme sa pokúsiť čo najskôr, možno dodatkom s dodávateľom R1, postaviť ďalších osem alebo deväť kilometrov až za Slovenskú Ľupču, čím by sme štvorprúdovú cestu priniesli čo najbližšie k Podbrezovej. Zjednodušilo by im to prepravu tovaru z fabriky a dovoz surovín do železiarní.“

Železiarne Podbrezová si v tomto roku pripomínajú 180 rokov svojej existencie, a ak podľa premiéra mnohé fabriky na Slovensku po novembri 1989 „ľahli popolom a tisíce ľudí skončili na ulici“, príbeh tej podbrezovskej bol úplne opačný.

„Vysoko oceňujem úroveň investícií do moderných technológií a technológií, ktoré čo najmenej zaťažujú životné prostredie. Možno sa ani nevie, že táto fabrika už nepredstavuje také riziko pre životné prostredie, ako tomu bolo pred rokmi. Majú pred sebou ďalšie zámery, ako sa vyrovnať s našimi plánmi do roku 2030, do roku 2050 a ako pokračovať v ‚zozeleňovaní‘ celého procesu výroby. Podnik má podiel desať percent celoeurópskej potreby rúr či už v segmente bezšvových alebo tých extrémne presných, špeciálnych, často veľmi malých. Má na trhu nesmierne veľké postavenie. To je niečo, čím sa nie každá fabrika na Slovensku vlastnená slovenskými majiteľmi, môže pochváliť.“ (tasr)


Mini-fotogaléria
Kliknutím na malý náhľad sa zobrazí veľká fotografia.
Navštívte našu FOTOGALÉRIU pre viac fotografií.