PODBREZOVAN   8/2005

STRANA 5

logo ZP a.s.

STRANA

0

1 2 3 4 5 6

Prakticke rady


<<<

Co je kasel

Kasel je obrannym reflexom alebo varovnym signalom. Vyvolava ho podrazdenie urcitych buniek, ktore sa nachadzaju na sliznici a pokryvaju cele dychacie cesty.
Kasel je zmysluplny mechanizmus, ktory vsak za normalnych okolnosti nie je na cistenie dychacich ciest potrebny. Vo vzduchu sa vsak nenachadzaju iba neskodne ciastocky, ale aj nebezpecne choroboplodne zarodky, napr. virusy sposobujuce prechladnutie, ktore mozu napadnut nas dychaci system. Ak taketo zarodky napadnu sliznicu v hrtane, priedusnici a plucach, zacne organizmus pocitovat silne drazdenie na kasel. Pri prechladnuti byvaju riasinky casto zlepene hustym hlienom a nie su preto schopne plnit svoju funkciu. Organizmus nedokaze odvadzat z tela cudzie telesa (virusy, skodlive latky). Drazdenie na kasel je stale intenzivnejsie. Ochranny povlak na sliznici priedusiek sa moze pri kaslani odtrhnut. Sliznica tak ostava bez ochrany a riziko dalsej infekcie sa zvysuje. Cigaretovy dym, chemicke vypary, pel, choroboplodne zarodky alebo ine cudzie ciastocky vyvolaju aktivizaciu nasledovneho mechanizmu. Nervy ohlasia podrazdenie v centre kasla. Z tohto centra vyjde impulz na stiahnutie brusneho a hrudnikoveho svalstva, svalov tvare a hrtanu. Hlasivkova strbina sa uzatvori a vdychnuty vzduch tak uz nemoze uniknut. Svalstvo sa pripravi na akt vydychnutia. Vznikne tak vysoky pretlak, ktory unikne cez nahle otvoreny hrtan. Pri rychlosti 250 az 900 km za hodinu takto clovek zo seba vytlaci vzduch spolu s cudzimi ciastockami a hlienom - kasle.
Za normalnych okolnosti je nas dychaci system velmi odolny a ma dobre vyvinutu schopnost samocistenia. Najdolezitejsiu ulohu v tomto procese zohrava specialna vrstva hlienu, na ktorej sa zachytavaju cudzie castice (prach, cigaretovy dym, pel a choroboplodne zarodky). Tento hlien sa neustale obnovuje. Pomocou riasiniek (cilii) sa hlien pohybuje ako na pohyblivych schodoch neustale smerom k hrtanu, kde ho clovek prehlta, alebo - ak je ho privela - vykasliava. V oblasti plucnych mechurikov, nachadzajucich sa v poslednej casti dychacich ciest, uz nie su ziadne riasinky. V tejto casti prebera cistiacu funkciu surfaktant. Surfaktant sa stara o to, aby sa na sliznici neusadzovali ziadne cudzie ciastocky, ako napriklad virusy alebo bakterie.
Ak k tomu vsak dojde, co sa stava pri prechladnuti, telo sa zacne branit zachvatmi kasla. V takomto pripade treba telu pomoct. Usadeny hlien je potrebne uvolnit. Ak sa vsak nakopi choroboplodny sekret v oblasti priedusiek, moze byt aj nekomplikovany kasel pri takomto prechladnuti predzvestou akutneho zapalu priedusiek.

Akutny a chronicky kasel
Kazdy kasel znamena obranu organizmu, ale zaroven aj utok na vase dychacie cesty. Preto treba kasel zacat liecit co mozno najskor - a to prostrednictvom domacich prostriedkov, liekov z lekarne alebo od lekara. Vo vseobecnosti plati, ze ak vas kasel trva dlhsie ako pat dni alebo ak ma jeho priebeh zhorsujucu sa tendenciu aj napriek uzivaniu liekov, mali by ste vyhladat lekara. Ak trva kasel niekolko tyzdnov a nepodari sa ho poriadne vyliecit, treba ratat s komplikaciami. V takomto pripade musi diagnozu stanovit lekar. Zapal priedusiek mozno oznacit za chronicky vtedy, ak sa kasel a vykasliavany hlien vyskytne vo vacsine dni pocas najmenej troch mesiacov v dvoch po sebe nasledujucich rokoch. Dochadza k zmene struktury sliznice. Telo zacina produkovat vacsie mnozstvo hlienu, ktory musi byt kvoli zhorsenej samocistiacej schopnosti priedusiek odvadzany z tela kaslom, co znamena dlhodoby stres pre cely organizmus.
Dlhodoby kasel nemusi vsak byt len priznakom zapalu pluc. Jeho pricinu zistite najlepsie na zaklade diagnozy, stanovenej lekarom.

Suchy kasel
Suchy kasel indikuje posobenie skodliveho podrazdenia na dychacie cesty alebo prichod ochorenia sposobeneho prechladnutim. Kazdy zachvat kasla drazdi sliznicu, preto je pri suchom kasli dolezite nutkanie na kasel potlacit. Podrazdene priedusky treba setrit. Suchy kasel, najma nocny alebo ponamahovy moze byt aj prejavom prieduskovej astmy.
Ako mozete postupovat: Vyhybajte sa zatazeniu dychacich ciest dymom, prachom, vyparmi, suchym a prilis chladnym vzduchom. Spomedzi domackych prostriedkov sa osvedcilo naparovanie kamilkovym alebo salviovym odvarom. Ak suchy kasel narusa vas nocny odpocinok, drazdenie zmierni prostriedok na utisenie kasla. Bez instrukcie od lekara by sa nemali tieto antitusika (lieky na zastavenie kasla) uzivat ci pouzivat dlhsie ako pat az sedem dni.

Produktivny kasel
Produktivny kasel je znamkou toho, ze samocistiaci mechanizmus vasich dychacich ciest je pretazeny. Mali by ste preto podporovat vykasliavanie a skvapalnit hlien.

Ako mozete postupovat: Vyhybajte sa vdychovaniu vzduchu, ktory obsahuje skodlive latky. Pite vela tekutin. Osvedcilo sa taktiez naparovanie a teply kupel noh. V lahsich pripadoch pomoze aj prieduskovy caj, caj proti kaslu alebo teple mlieko s medom. Na podporu liecebneho procesu uzivajte lieky, ktore stimuluju samocistiaci mechanizmus.
Dobry liek na uvolnovanie hlienu (expektorancium) normalizuje prieduskovy sekret a zabranuje kaslu. Liek spolahlivo uvolni usadeny hlien a ulahci tak bolestive vykasliavanie. Prirodzeny ochranny povlak na plucach sa zregeneruje. Riasinky v prieduskach sa zaktivizuju, co pomoze zabranit dalsiemu sireniu zapalov.

Kasel pri prechladnuti
Kedze neskodny kasel z prechladnutia sa moze neskor vyvinut do chronickeho zapalu pluc, nemali by ste ho brat na lahku vahu.

Ako mozete postupovat: Co mozno najskor zacnite s posilnovanim samocistiacej schopnosti dychacich ciest prostrednictvom lieku na uvolnovanie hlienu (expektorancium). Prechladnutie trva vo vacsine pripadov sedem az desat dni. Ak nezacnu vase tazkosti doznievat po uplynuti styroch az piatich dni, navstivte lekara. Aj v nasledovnych pripadoch by ste mali vyhladat radu lekara:
zachvaty kasla, sprevadzane horuckou;
vykasliavanie zlto-zeleneho, hnisaveho alebo krvaveho sekretu;
rychle a tazke dychanie;
bolesti pri dychani a kaslani;
kasel, ktory sa vyskytuje hlavne v noci medzi druhou a stvrtou hodinou;
kasel, ktoreho intenzita sa nezmeni pocas viac ako piatich dni.
Tehotne zeny, dojciace matky, dojcata, male deti, ako aj osoby, ktore uzivaju lieky na znizenie vysokeho krvneho tlaku, by pri vyskyte kasla mali bezodkladne vyhladat lekarsku pomoc.

Fajciarsky kasel
Fajciarsky kasel byva priznakom poskodenia priedusiek, ktore by sa nemalo brat na lahku vahu. Vyskytuje sa spravidla v rannych hodinach. V takomto pripade musi byt sekret, ktory samocistiaci mechanizmus nedokazal pocas noci svojpomocne odviest, odstraneny prostrednictvom kasla. Fajciarsky kasel je mozne liecit tak, ze sa podporia samocistiace schopnosti dychacich ciest prostrednictvom liekov. Dlhodobo je vsak tento druh kasla mozne liecit iba prostrednictvom odstranenia chronickeho drazdenia. Preto nefajcite!

(Svet zdravia)

Kasel ako prva pomoc
Nie je vam dobre a mate pocit marnosti. Nahle pocitite v hrudi prudku bolest, ktora sa zacne sirit do ramena a az do spodnej celuste? Mate kurz prvej pomoci, ale ten, kto vas to ucil, vam zabudol povedat, ako ju poskytnut sam sebe. Cloveku, ktoremu prestane srdce pravidelne bit a ktory zacne omdlievat, zostava bez cudzej pomoci len asi 10 sekund (!), nez strati vedomie. Ale takto postihnuty clovek si moze pomoct sam tym, ze bude opakovane a velmi silno kaslat. Pred kazdym zakaslanim je nutne hlboko sa nadychnut a kaslat sa musi zhlboka a dlho, ako keby ste chceli z posledneho hlbokeho kuta pluc vykaslat hlien. Zakaslanie je potrebne opakovat kazde dve sekundy, pokial nepride pomoc, alebo pokial nepocitite, ze srdce bije opat normalne. Hlboke vdychy dodaju do pluc kyslik a pohyby pri kasli stlacaju srdce a udrzuju krvny obeh. Tlak na srdce tiez pomoze obnovit jeho normalny rytmus. Tymto sposobom sa obet srdcoveho zachvatu dokaze dostat do nemocnice.

(internet)

zp_kuchl_tr.gif (4601 bytes) zp_gastro_tr.gif (12780 bytes)

zp_kuchp_tr.gif (4578 bytes)

Jedalny listok 25. 4. – 1.5.2005 Jedalny listok 2. - 8.5.2005
 

Pondelok 25. 4.

I. - II. - III. zmena

Polievka: sosovicova kysla, pecivo
Bravcovy pec. bocik s plnkou, kapusta, knedla
Hydinova pecen na cibulke, ryza, cvikla
Cestovinovy pestry salat
Kelovy karbonatok, zemiaky, salat
Tvar. knedlicky s marhulovou naplnou

 

Utorok 26.4.

I. - II. - III. zmena

Polievka: sedliacka, pecivo
Vyprazany syr, tatarska omacka, zemiaky
Provensalsky brav. rezen, ryza, salat
Kluzska kapusta
Windsorsky salat
Halusky s kyslou kapustou
Dukat. buchticky s vanilkovym kremom

 

Streda 27. 4.

I. - II. - III. zmena

Polievka: drzkova, pecivo
Svieckova hovadzia pecienka, knedla
Zbojnicke kuracie stehno, ryza, salat
Vareny karfiol, kop. omacka, zemiaky
Mrkvovy salat s ananasom
Kuracie prsia s plnkou, obloha
Ovocna bublanina, kakao

 

Stvrtok 28. 4.

I. - II. - III. zmena

Polievka: karfiolova, pecivo
Vypr. sek. rezen z bocika, zem. kasa, uhorka
Perkelt z morcacieho masa, cestovina
Spenatove listy s hubami, opekane zemiaky
Fazulovy salat so syrom a kukuricou
Mrkvovo - hubovy nakyp, salat
Rezance s orechmi

 

Piatok 29. 4.

I. - II. - III. zmena

Polievka: hovadzia s pec. haluskami, pecivo
Plnena paprika, knedla
Morcaci rezen na hubach, zel. ryza, salat
Diabolska pizza
Macedonsky salat s tofu
Hovadzi gulas so zelenou fazulkou, pecivo
Palacinky s lekvarom a cokoladou

 

Sobota 30. 4.

Polievka: fazulova so salamou, pecivo
Belehradsky brav. rezen, zemiaky, salat

 

Nedela 1.5.

Polievka: gulasova zemiakova, chliebSlovenska
hovadzia rostenka, cestovina

 

Pondelok 2.5.

I. - II. - III. zmena

Polievka: kyjevske sci, knedla
Hutnicke bravcove stehno, knedla
Hydinove sote s kesu orieskami, ryza, salat
Bolonske spagety
Ryzovy salat s tuniakom
Zapekana brokolica s tofu
Moravsky kolac, kakao

 

Utorok 3.5.

I. - II. - III. zmena

Polievka: zeleninova domaca, pecivo
Vyprazane cevabcici, zemiaky, salat
Bravcovy rezen CURRY, tarhona, salat
Plnena hlavkova kapusta, knedla
Taliansky salat sosovicovy
Top salat s kuracim masom, pecivo
Zemlovka s tvarohom

 

Streda 4.5.

I. - II. - III. zmena

Polievka: oravska fazulova, pecivo
Polsky hovadzi rezen, zemiaky, uhorka
Kuracie prsia s ananasom, ryza, salat
Husitska masova zmes, cestovina
Pikantny salat syrovy, pecivo
Svajciarske sojove zemiaky, uhorka
Langose s kecupom

 

Stvrtok 5.5.

I. - II. - III. zmena

Polievka: zemiakova s koprom, pecivo
Madarsky hovadzi gulas, knedla
Kuracie stehno na plzen. sposob, ryza, salat
Zeleninove medailonky, zemiaky, salat
Zelotofu, pecivo
Zemiakovy paprikas, paradajkovy salat
Pecene buchty s makom, kakao

 

Piatok 6.5.

I. - II. - III. zmena

Polievka: kelova s ryzou, pecivo
Vypraz. brav. rezen, zemiak. kasa, kompot
Debrecinsky hovadzi gulas, cestovina
Fazulkovy privarok, volske oko, zemiaky
Lipsky salat so sparglou
Pecena ryba s bylinkami, dusena zelenina
Skoricove osie hniezda, kakao

 

Sobota 7.5.

Polievka: surdica, pecivo
Bratislavske brav. stehno, knedla

 

Nedela 8.5.

Polievka: horacka, chlieb
Bravcovy rezen na rasci, ryza, salat


<<<

PODBREZOVAN   8/2005

STRANA 5

logo ZP a.s.

STRANA

0

1 2 3 4 5 6