30. OKTOBER  2001 Strana 4

wpe1.jpg (1347 bytes)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Necakajte, kym budete mat doma maturanta

Obstaranie financnych prostriedkov na byvanie nie je v sucasnosti jednoduche. Vyznamnou pomocou pri hladani vhodnych financnych zdrojov je stavebne sporenie v Prvej stavebnej sporitelni. S okresnou riaditelkou Prvej stavebnej sporitelne v Brezne Emiliou Semanakovou hovorime o exkluzivnej ponuke PSS, ktora je urcena pre deti a mladez.

o Co teda moze klient urobit pre to, aby sa postaral o byvanie svojich deti?

- Asi nepoviem nic noveho, ale mysliet na samostatne byvanie nasich deti az vtedy, ked maturuju, je naozaj neskoro. Pri sucasnych cenach bytov, rodinnych domov, stavebnych materialov a stavebnych prac nie je jednoduche nasetrit tolko, aby sa mlady clovek dostal k bytu takpovediac zo dna na den. Na potreby suvisiace s byvanim je treba mysliet podstatne skor. Aj preto je v ponuke PSS dlhodobe sporenie urcene detom a mladym ludom od narodenia do 18 rokov - tarifa junior extra. Zmluvu o stavebnom sporeni v tejto tarife moze pre svoje dieta uzatvorit jeden z rodicov, resp. zakonny zastupca dietata. Zakonnym zastupcom dietata moze byt okrem rodica aj osvojitel alebo sudnym rozhodnutim urceny stary rodic.

o Maju klienti, ktori sporia v tejto tarife, narok na statnu premiu?

- Ku vkladom klienta sa pripisuje statna premia (v tomto roku maximalne 4 500 Sk rocne) a uroky z vkladov. Co je vsak podstatnejsie - po ukonceni cyklu stavebneho sporenia vznika klientom narok na stavebny uver uroceny iba 4,7 percenta rocne. Ten zdvojnasobuje vklady klienta a poskytuje mu vacsie moznosti realizovat jeho predstavy o byvani. Vyhodou tejto tarify je aj dlhodobe splacanie stavebneho uveru (az 18 rokov) a nizke mesacne splatky. Ak klient nebude cerpat stavebny uver, moze nasporene prostriedky vratane statnej premie vyuzit na lubovolny ucel.

o Zivot nam obcas pripravi najrozmanitejsie prekvapenia. Co ak potrebuje stavebny sporitel peniaze skor, ako je povodne urceny cyklus stavebneho sporenia?

- Aj v tychto pripadoch vieme klientovi poradit. Zmluvu je mozne v ramci rodiny previest a zakonny zastupca moze cerpat stavebny uver aj skor.

o To je zaujimava informacia. Su s touto tarifou spojene aj ine vyhody?

- Na ucet kazdeho stavebneho sporitela, ktory uzatvori do 31. decembra 2001 novu zmluvu v tejto tarife s minimalnou cielovou sumou 100 tisic Sk, pripise Prva stavebna sporitelna sumu 500 Sk. Samozrejme, aj tito klienti dostanu zadarmo Kartu vyhod, s ktorou je mozne vyhodne nakupovat so zlavami do 23 percent vo vyse 700 firmach a predajniach na celom Slovensku.

o V suvislosti s touto tarifou sa stretavame so spojenim ,,extra istota". Co to znamena?

- Tomu (rodic alebo zakonny zastupca), kto uzatvoril zmluvu o stavebnom sporeni v tarife junior extra, poskytuje Prva stavebna sporitelna bezplatnu extra istotu. To znamena, ze Prva stavebna sporitelna garantuje v pripade umrtia toho, kto uzatvoril zmluvu o stavebnom sporeni, ze bude pokracovat namiesto neho v sporeni formou pravidelnych mesacnych vkladov az do nasporenia 50 percent cielovej sumy - maximalne do vysky 280 tisic Sk, co zodpoveda cielovej sume 560 tisic Sk. Tarifa junior extra je teda sporenim pre deti, ale sucasne poskytuje istotu, ze sa rodicia postarali o byvanie svojich deti, ze im ulahcili vstup do sveta dospelych.

Podrobne informacie o stavebnom sporeni ziskate v Obchodnom zastupeni PSS, Nam. gen. M. R. Stefanika 23, Brezno, tel.: 048/6111311, 0905/596297.

 

45. vyrocie zalozenia dychovej hudby vo Valaskej

(Pokracovanie)

h0144f.jpg (14772 bytes)Uz sme spominali prveho kapelnika Ludovita Valu, ktory zacinal od zaciatku a k technike hry mohol pristupit az potom, co sa spolu, odborne povedane, naucili citat noty. Ked sa L. Valo vratil spat k dychovke na Piesok, pokusil sa tazke chvile prekonat a dychovku zachranit Stefan Stec, po nom asi na pol roka sa stal kapelnikom prvy Valastan Emil Zelencik, neskor Jozef Rychly, ktory sa pricinil aj o doplnovanie kapely mladymi muzikantmi z dorastu. Treba spomenut aj ucinkovanie dychovky pod dirigentskou palickou Jana Soliara a Jozefa Tuzinskeho. Velmi vyznamnym bolo ucinkovanie Alojza Sikulu, ktory prevzal odborne vedenie v roku 1974. Po tvrdych nacvikoch nastupila dychova hudba na hviezdicovom pochode pri prilezitosti oslav 30. vyrocia SNP v B. Bystrici. Spravny pristup, jeho odbornost a zaujem o dorast doviedli dychovu hudbu vo Valaskej na velmi dobru uroven. Prvym uznanim bola cena R-ONV v B. Bystrici uz v roku 1976 a za tym este cely rad oceneni, diplomov a uznani. Sest rokov posobenia Alojza Sikulu ako kapelnika zanechalo trvale stopy na celkovej urovni dychovej hudby a vypracovala sa na taku uroven, ze sa s nou zacalo pocitat pri ucinkovani na roznych podujatiach v ramci celeho okresu, pocet vystupeni sa zvysil na tridsat az styridsat v priebehu roka. Pod vedenim dalsieho kapelnika Vlastimila Chlebovca sa dychovka prezentovala velmi dobrymi vysledkami aj v druzobnom meste Chlumec nad Cidlinou pri Hradci Kralove.
Charakteristickou crtou dalsieho kapelnika Roberta Melisa bola systematicka praca odborne a organizacne schopneho dirigenta. Jeho posobenie znamenalo udrziavanie kolektivu muzikantov na vysokej umeleckej urovni, udrziaval disciplinu, kolektiv si udrziaval cestne miesto aj medzi dychovkami posobiacimi pod ZV ROH, ktore mali neporovnatelne lepsie financne i materialne podmienky. Pod jeho vedenim ucinkovali pri ukonceni Bratislavskeho hudobneho leta v Raci v roku 1985, kde zo sestnastich prave dychovka z Valaskej ziskala Cenu poroty za najlepsie prevedenu povodnu slovensku skladbu - Slovenske tance od Karola Padiveho. Dosiahla aj najvyssie technicke ocenenie a 2. miesto na pravidelnom stretavani sa v sutaznej prehliadke dychoviek nasho okresu. Toto podujatie aj vdaka vysledkom dychovky byva pravidelne kazdy rok v juni vo Valaskej a v tomto roku sa uskutocnil uz jubilejny 30. rocnik prehliadky.
Presne rok drzal taktovku uz spominany Zoltan Poproci, ktory sa snazil udrzat dobru technicku uroven orchestra. Treba spomenut aj posobenie ucitela zakladnej umeleckej skoly Janka Jencu, ktory sice mlady, ale odvazil sa vziat dva mesiace pred festivalom dychovych hudieb dirigentsku palicku, aby ziskal ocenenie na 19. rocniku okresnej sutaze pred jedenastimi rokmi.
Profesionalny muzikant, clen orchestra stalej opernej sceny DJGT v Banskej Bystrici Bohumil Sedlacek prevzal taktovku a s nou zodpovednost za ucinkovanie dychovej hudby 1. oktobra 1991. Teda uplynulo prave desat rokov jeho posobenia vo Valaskej a treba povedat, ze nie lahkych desat rokov. Poslednych niekolko rokov Bohumila Sedlacka pri dirigovani dychovej hudby supluje ucitel Zakladnej umeleckej skoly vo Valaskej Jan Jenca, a to velmi uspesne. Vela by sa dalo povedat aj na adresu veduceho dychovej hudby Jozefa Kuceru, ktoreho odriekanie sa volneho casu a venovania sa dychovke stalo sa heslom dna.
Dychova hudba pravidelne zapasi s financnymi problemami. Cena nastrojov sa dostava do poloh, ktore su tazko zvladnutelne. Obrovska snaha vsetkych prekonat aj tieto problemy slavi, ako uz niekolkokrat predtym, pocas celych styridsatpat rokov posobenia dychovky, opat uspech.
Jubilujucej dychovej hudbe srdecne blahozelame, jej veducemu Jozefovi Kucerovi, dirigentom Bohumilovi Sedlackovi, Janovi Jencovi a hudobnikom prajeme pevne zdravie, vela uspechov a naplnenie ich umeleckych planov, aby aj napriek roznym materialnym a tinancnym tazkostiam zotrvala vo svojom ucinkovani.

Bronislava Balunova


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT