24. JANUAR 2006 Strana 8

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Sme nablizku

   „Niekedy sme sa stretavali cela rodina na gulasoch. Nase deti chodievali s nami. Teraz sa to uz nerobieva a ked aj, uz len my starsi, nase deti nemaju snahu nieco take organizovat.“

   Vcerajsia odpoved klientky na moju otazku, ci chodieva niekde „medzi ludi“. Pozastavila som sa nad tym z niekolkych dovodov, nakoniec som sa jej opytala, ci o tom mozem napisat. Samozrejme. Niezeby som chcela uprostred zimy robit pre mladych kampan na gulasove akcie, ale vidim v tom nieco, co splnalo viac funkcii. Predovsetkym stretnutie rodiny (v  pripade klientky naozaj sirokej!). Rodinu povazujem v tomto narocnom obdobi za jeden z nenahraditelnych zdrojov istoty. Isteze, v kazdej rodine su problemy, aj konflikty, ale rodinne vazby nepustia. Tym, ze sa rodina stretava, vzajomne puta sa udrziavaju. Ak si len vymenime novorocne pohladnice, je to iny vztah, ako ked si posedime spolu dva - trikrat do roka. Kazde osobne stretnutie zblizuje. Mat zive, aktivne vztahy pomaha v tazkych zivotnych situaciach, kedy je clovek na konci so svojimi silami a potrebuje pomoc. Niekedy uz len samotna myslienka na ludi, ktorych mam, pomaha neklesat na duchu. Druha dolezita vec je, ze clovek si cas od casu potrebuje s niekym pohovorit o svojich problemoch, trapeniach. Usi nasich najblizsich znesu aj veci, ktore by sme si nemohli dovolit povedat nikomu cudziemu. Tretia skutocnost - moznost trochu sa uvolnit, vybocit zo stereotypu dni. Uz nechodievame do kina, zabavy pre nas starsich koncia fasiangovym obdobim. Uzatvarame sa v bytoch a nasim hlavnych zdrojom zabavy je televizor. V tejto chvili nemam nic proti nemu, ale je to zabava pasivna a navyse je to znova len sucast stereotypu, ktorym sa nas zivot vyznacuje. V poslednych tyzdnoch su nase media plne hrozby, ktorou je vtacia chripka, ktora uz postihla niekolko desiatok ludi. Nikto z novinarov nebije na poplach kvoli inej epidemii, ktora nas ohrozuje ovela viac, a tou je depresia. Nekonci smrtou ako vtacia chripka, ale utrpenie pri nej je ovela vacsie. Prevencia proti nej je v rukach kazdeho z nas a spociva vo veciach, ktore su v podstate malickostami, ako napr. spominane rodinne gulase.

Mgr. Marcela Skultetyova, psychologicka


 

 

Kresba: Pavol M. Kubis


 

Liecive rastliny na Horehroni

Vyznam fytoterapie v zivote cloveka

   Zdravie, po dare zivota, je ta najvacsia hodnota, ktoru sme vsak dostali iba raz. Zalezi len na nas, ci si ju uchovame, skvalitnime alebo znicime. Je zarazajuce, kolko malo ludi sa zaujima o okolnosti a podmienky, ktore k tomu vedu. Nemozeme totizto obist skutocnost, ze sme sucastou velkeho biologickeho celku a podliehame prirodnym zakonom. V ich ramci a vo svojom komplexe priroda vyzaduje bytosti zdrave, schopne zit na istej urovni. Kolki z nas si mozu povedat, ze su zdravi a splnaju vsetky kriteria, ktore tieto zakony predpisuju s tym, ze im vedia prisposobit aj svoj zivot? Pokial si teda uvedomime, ze mame narusene zdravie, treba nam cosi podniknut, aby sme si ho prinavratili, pripadne upevnili.

   Ak si myslime, ze ako narod sme zdravi a nas sposob zivota je spravny, tak sa velmi mylime. Len pre porovnanie: UNESCO uvadza udaj o priemernej dlzke zivota a porovnava Slovensko a ostatnu Europu. Muzi u nas sa dozivaju 70 rokov, v Europe 75 rokov, zeny na Slovensku 78 rokov, v Europe dokonca 82 rokov. Dalsi priklad: potravinova vlaknina, taka potrebna pre organizmus, tvori v nasej strave len 40 % europskej normy.
   Preto je najvyssi cas zmenit tuto pre nas nelichotivu situaciu a zacat vyuzivat vo vacsej miere moznosti, ktore nam ponuka priroda a spolu s dalsimi faktormi, ako je vyvazena strava, zivotny styl, prevencia, ale aj dusevny zivot, musi tvorit s uvedenymi fenomenmi jeden komplex. Existuju dve mozne cesty, ktore k tomu vedu: liecba liekmi na chemickej baze a liecba pomocou fytoterapie, t. j. prostriedkami ziskanymi z prirodnych materialov, a to z rastlin. Samozrejme, ze chemoterapia sa pri lieceni ludskeho organizmu neda vylucit, ale my sa budeme tentokrat venovat fytoterapii.
   Fytoterapia je stara ako ludstvo samo. Jej korene siahaju do 4. tisicrocia pred n. l., ale jej historiu priblizime neskor. Vyuziva iba 10 % liecivych ucinkov z 250 000 druhov vyssich rastlin rastucich na zemeguli. V Europe je to 2500 druhov, ale sucasna medicina vyuziva len okolo 300 druhov, na Slovensku je to okolo 200 druhov. Stvrtina u nas vyrabanych liecivych pripravkov obsahuje biogenne latky, vo svete je to az 49 %. V poslednych rokoch vsak stupa pocet liecivych rastlin zaradenych do terapie oficialnou medicinou a mnohe krajiny maju snahu vedecky podlozit udaje ziskane ludovym liecitelstvom v minulosti. Su to prakticke skusenosti o lieceni bylinkami zozbierane a odovzdane dalsim generaciam (v minulosti vacsinou ustnou formou), overene modernou vedou, ktore dokazuju, ze maju racionalny zaklad.
   Vyznam fytoterapie je obrovsky a cim dalej bude vacsi. Ucinok byliniek je mnohostranny – setri ludsky organizmus, bylinky nie su navykove a nemaju vedlajsie ucinky. Mozu sluzit najma pri odstranovani drobnych tazkosti a ochoreni ako prevencia proti chorobam a pri doliecovani po tazkych ochoreniach, samozrejme aj v sucinnosti s chemoterapiou. Nezanedbatelny vyznam maju bylinky aj pri zvysovani imunity (odolnosti) organizmu voci chorobam a pri tzv. cisteni organizmu hlavne v jarnom obdobi. Bezne sa vyuzivaju aj v kozmetike, v kulinarstve ako koreniny a prichute, v niektorych odvetviach priemyslu (garbiarstvo, vyroba farieb). V minulosti boli vyznamnou zlozkou kazdodennej stravy. Niektore prvky izolovane z byliniek sa dalej syntetizuju a mozu tvorit zaklad mnohych dnesnych lieciv, napr. aspirin, morfin a mozu tiez sluzit ako podporny prostriedok pri lieceni chemickymi liecivami. 
   Zber byliniek prehlbuje ekologicke vedomie, umoznuje pohyb na zdravom vzduchu a moze prispiet aj k rozvoju pozitivneho myslenia nielen u dospelych ludi, ale hlavne u mladeze.
   Na zaver len tolko. Prajem vam vela fyzickych a psychickych sil pri snahe zmenit svoj zivotny styl a zacat troska chciet urobit cosi dobre a uzitocne pre seba a svoje okolie.

„baca Sperka“

Podnikatelske okienko

   V tomto cisle nadviazeme na informacie z minuleho tyzdna, kde sme hovorili o dolezitych podnikatelskych web-strankach. Tohtotyzdnovou temou budu internetove stranky venujuce sa informaciam ohladom Europskej unie. Vsetky adresy, ktore budeme dnes prezentovat, su obnovovane na dennej baze, a preto poskytuju nevycerpatelnu studnicu informacii, zaujimavosti a poznatkov.

   Zacneme hlavnou strankou EU, ktora sa nachadza na adrese www.europa.eu.int. Tato stranka je pisana vo vsetkych jazykoch clenskych statov a zahrna vsetky europske institucie (parlament, komisiu, radu, sudny dvor, atd.). O preklad zakladnych dokumentov sa staraju stovky prekladatelov v sidle EU v Bruseli, no ani ti nestihaju prekladat vsetko, a tak na studium podrobnych informacii potrebujete ovladat niektory zo svetovych jazykov (zvacsa anglictinu, francuzstinu ci nemcinu). V slovencine alebo cestine sa nachadza napr. rozsiahly material o fungovani EU, o kompetenciach, tiez tu najdete navrhy, schvalene a novelizovane smernice a nariadenia Europskej komisie a Rady. Na vyhladavanie mozete pouzit ponukany vyhladavac, s ktorym vsak autor tohto clanku nema dobre skusenosti pre jeho slabu efektivitu vyhladavania relevantnych informacii v stovkach tisic „eurodokumentov“.
   Na oficialnej stranke zastupenia Europskej komisie (EK) na Slovensku www.europa.sk najdete najnovsie spravy z cinnosti EK, aktivity, ktore komisia vyvija, a nariadenia, ktore pripravuje. Stranka ma ambiciu stat sa informacnou branou do Europskej unie – najdete tu zakladajuce zmluvy, historiu, ale aj aktualne dianie: euroustava, lisabonska strategia, rakuske predsednictvo. Ponuka vam aj stranku nasho komisara Jana Figela a zakladne informacie o rozvojovych zdrojoch z EU. Ku kazdej informacii je k dispozicii slovenska a anglicka mutacia.
   Specializovany server na novinky a spravy tykajuce sa zivota v Europe (nielen v Unii) je portal www.EurAktiv.sk. Spravy zoraduje do prehladnych kategorii podla oblasti zaujmu a navstevnik tak moze lahko ziskat konkretne informacie, ktore ho zaujimaju. Okrem aktualit slovenskej a zahranicnej politiky tykajucej sa EU poskytuje prevadzkovatel aj informacie o vyzvach z fondov EU a prehlad uspesnych projektov. EurAktiv.sk ma ako slovenska verzia bruselskeho projektu pristup k celoeuropskym spravam, ktore preklada do slovenciny. Pre zaujemcov o hlbsie studium obsahuje rozsiahlu databazu odkazov na ine stranky venujuce sa prislusnej problematike podrobnejsie. Podobne informacie poskytuje aj nezavisly portal www.vasaeuropa.sk, ktoreho vyhodou je vycerpavajuce a denne aktualizovane spravodajstvo.
   Oficialna slovenska stranka venujuca sa problematike EU sa nachadza na adrese www.euroinfo.gov.sk a poskytuje vsetky informacie o nasom clenstve v Europskej unii. Konkretne sa zameriava na sest oblasti: praca, studium, cestovanie, nakupovanie, podnikanie a pobyt v EU – vsetko z pohladu Slovenska a Slovakov. Vlada SR ma okrem zmienenej stranky Euro Info Centra na svojom portale www.vlada.gov.sk aj sekciu venujucu sa EU z pohladu statnych organov a medzinarodnych vztahov, tzn. zmluvy a dohody, ktore sa Slovensko zaviazalo dodrziavat, tlacove spravy clenov a splnomocnencov vlady a pod.
   Na vacsine spomenutych stranok najdete odkazy nielen na samotnu podstatu problematiky, ale su pritomne aj odkazy na dalsie uzitocne stranky, kde zaujemca moze najst doplnujuce informacie, partnerov projektu ako aj prispievat, resp. upozornovat na zmeny, ktore si prevadzkovatel nevsimol a neaktualizoval.   Ak mate zaujem ziskat podrobnejsie informacie o podnikani alebo o fondoch EU, navstivte nas v kancelarii CPK Brezno (budova Horehronskeho muzea v centre Namestia gen. M. R. Stefanika).
   Svoje postrehy, namety alebo nazory zasielajte na e-mailovu adresu brezno@cpk.sk, alebo na adresu redakcie.

Bc. Alexander Botev, CPK Brezno


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT